Obrzycko

Dom Pracy Twórczej OBRZYCKO

Obrzycko

W miejscu, gdzie od strony rzeki kończy się malowniczo położona wieś Zielonagóra, ma swój początek park, otaczający dawną rezydencję rodziny Raczyńskich, obecnie Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rozległa dolina Warty, obrzeżona pięknymi łęgami, wcina się tutaj w Puszczę Notecką, największy zwarty obszar leśny w tej części Europy.

Pałac jest stosunkowo nowej daty. Jego fundamenty położono w pierwszej połowie XIX wieku. Decyzję o  utworzeniu ordynacji obrzyckiej podjął Atanazy Raczyński, młodszy brat znanego w Poznaniu Edwarda. Dał  tym  samym początek nowej linii rodu zwaną linią obrzycką. Po II wojnie światowej pałac został przejęty przez  państwo – jego gospodarzem stał się wówczas Fundusz Wczasów Pracowniczych.

Dopiero 1 listopada 1989 roku pałac wraz z przyległościami przejął Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Zadecydowano o kompleksowym remoncie pałacu i wszystkich zabytkowych budynków. Od maja 1990 roku rozpoczęto prace remontowe sukcesywnie oddając kolejne obiekty do użytku. Rozpoczęto od oficyny nr I, następnie rozpoczęto remont bażanciarni. Jednocześnie władze Uniwersytetu podjęły decyzję o remoncie oficyny nr II wraz z wybudowaniem części gastronomicznej i konferencyjnej w miejscu dawnej psiarni. Jego budowa została częściowo sfinansowana ze środków Fundacji Niemiecko-Polskiej.

Gruntownie odrestaurowano również zdewastowany domek myśliwski, który niegdyś zamieszkiwała służba pałacowa. Dom ten posiada teraz nowe wnętrza, jednak postarano się o zachowanie wszystkich dających się utrzymać detali.

Podjęto także prace związane z renowacją zrujnowanego pałacu. Jednym z głównych celów było przywrócenie do  pierwotnego stanu układu jego wnętrz, przy jednoczesnym nadaniu im nowego wystroju. Dzięki skrupulatnemu remontowi odkryto pozostałości elementów architektonicznych i odsłonięto historycznie ważne tablice inskrypcyjne. Odrestaurowano wiele pięknych elementów wystroju zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pałacu, takich jak złocony zegar słoneczny, zegar mechaniczny na wieży, herby umieszczone nad głównym wejściem oraz w środku wieży.

Obecnie w Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku UAM mieści się dziesięć apartamentów dwuosobowych i dwie sale konferencyjne. W piwnicach pogłębionych w czasie remontu o 50 cm mieści się obecnie klub z elementami wystroju związanymi z historią rodziny Raczyńskich niegdyś tu mieszkającej. W tym miejscu odkryto również i  odrestaurowano sklepienie łukowe. 30 sierpnia 2007 roku oficjalnie zakończono prace budowlane związane z  remontem pałacu, również dzięki uzyskaniu znacznego subsydiowania przez Unię Europejską.

Rezydencja jednego z najbogatszych i najbardziej znanych rodów Wielkopolski XIX i XX wieku może być podziwiana w całej swojej krasie dzięki staraniom nad przywróceniem pałacowi jego dawnej świetności, przez co możemy dojrzeć cząstkę świata dziewiętnastowiecznej arystokracji.

Goście pałacu znajdą w nim spokój, ale i możliwość aktywnego wypoczynku. Odnajdzie się tu wędkarz, miłośnik grzybobrania, amator pieszych wędrówek po puszczy czy po prostu każdy, kto kocha polską przyrodę. W jednym z  wąwozów znajduje się siedlisko niezwykłej rośliny zwanej Niedźwiedzim Czosnkiem (Allium ursinum) w  Wielkopolsce występującej zaledwie w trzech miejscach i zaliczonej do grupy narażonych. Przy brzegu Warty można zaobserwować bobry, czasem dostrzec puchacza, spotkać jelenie, sarny, dziki, lisy, łabędzie i wiewiórki. Nieopodal w Stacji Doświadczalnej poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Stobnicy można zobaczyć watahę wilków, najpiękniejszych polskich drapieżników.